Advert

Haber

Haber geçmişten günümüze asırlardır bizi her türlü olaya haberdar eden, önemli olayları anlatan, toplumla ülkenin, dünyanın veya topluluğun bilmesi gereken gelişmeleri bildiren bir yazı veya sözlü araçtır.

İlk haber metinlerinin nerde ne zaman ortaya çıktığı pek bilinmemekle beraber, insanlığın doğuşundan bu yana var olduğu kabul edilmektedir. İlk haberleşme biçiminin ateşin dumanıyla yapıldığı tahmin edilmektedir.

Genel olarak halka gündemden haber veren toplumun Atinalılar olduğu tahmin edilmektedir. Bu durum günün belli saatlerinde meydanlarda toplanıp bir sözcünün günlük gelişmeleri yüksek sesli halka duyurması olarak gerçekleşirdi. Osmanlı’da da aynı gelenek vardı ve habercilere “tellal” denilirdi. Fakat tellallar bizzat halkın evlerine kadar giderlerdi. Bu olay hala acil durumlarda ya da ürün tanıtmak isteyen kişi veya kuruluşlar tarafından kullanılır.

Yazının gelişmesiyle haberler yazılı olarak da insanlara dağıtılmaya başlandı. Fakat bu işlem matbaanın icadıyla gelişti ve sanayi devrimiyle yayıldı. Bu kaynak kendine gazete olarak Türkçe isim buldu.

Evrensel dil olan İngilizce ’de yeni manasına gelen “new” kelimesinin sonuna “s” harfiyla gelmesiyle haber kelimesini oluşturur.

Haber, kendi içinde üç tür olarak incelenir; Resmi haber, özel haber ve ajans haberleri.

Resmi haberler adından da anlaşılacağı gibi önemli olan devleti ya da toplumu ilgilendiren yetkili kişilerden alınan haberlerdir.

Özel haber ise günlük hayattan, halk arasından toplanan, istek üzerine yapılan haberlerdir.

Ajans haber ise genelde haberi yayan kuruluşlar için kullanılan bir terimdir.

Eskişehir Haberlerini Takip Edebilirsiniz...

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler