Advert

İşaret Dili Belgesi ve Sertifikasıyla Neler Yapılabilir?

 

Konuşma ve duyma engelli vatandaşların, iş ve sosyal dünyaya katılımlarının yaygınlaştırılması kapsamında, pek çok işyerine zorunluluklar getirildi. Bunların başında da her işyerinde işaret dili bilen elemanların çalıştırılacak olması. Bu kapsamda da işaret dili eğitimi veren pek çok kurs açıldı.

İşaret dili sertifikası programı alıp, bu dili yeterince öğrenen kişiler görevlerine başladı. özellikle postane, banka, noter ve global şirketlerde bu kişilerin çalıştırılması büyük önem taşımaya başladı.

İşaret Dilini Herkes Öğrenebilir mi?

Mimiklerini, el ve kollarını rahat kullanabilen herkes işaret dili eğitimialabilir ve bu dili öğrenebilir. İşaret dili eğitimi genellikle 3 – 4 aylık bir süreçtir. İşaret dili eğitmenleri tarafından verilen bu dersler, genellikle hizmet verilen işi kapsar. Örneğin bankada çalışacak kişi için bankacılık konularının tamamı kapsamlı olarak işaret diline dökülür.

İşaret Dili Öğrenimini Belgelendirmek

İşaret dili eğitimini almak bu alanlarda çalışmak için yeterli değildir. Pek çok kişi bu noktada işaret dili sertifikası nedir şeklinde bir soru ile gelmektedir. İşaret dili eğitimi sonrası yapılacak bir sınav kişinin öğrenim durumunu ölçmeye yarar. Eğer öğrenimi işbaşı yapmasına yetecek düzeyde ise işaret dili sertifikası verilir.

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler