Advert

Kredi Yapılandırma Kredisi Hakkında

Daha öncesinden kredi kullanmış olan bireyler, kredi kullandıkları süreden belirli bir süre sonra farklı bir finansal yapıya sahip olabilir, ödeme güçlerinde değişmeler meydana gelebilir. Kullanılan kredinin geri ödeme şartları, bireylerin değişen mali şartlarına uygun olmayabilir ve kredi geri ödemesinde bireyler belirli zorluklarla karşılaşabilir. Bu durumların devam etmesi halinde bireylerin ilk olarak banka ile daha sonraki aşamalarda da icra dairesi ile başları derde girer ve aslında bu gibi durumlarla kimse karşı karşıya kalmak istemez. Farklı bir seçenek dahilinde, bireylerin kredi kullanmış oldukları geçmiş dönemlerde geçerli olan faiz oranları ilerleyen zamanlarda düşüş gösterebilecektir ve bireyler bu düşük faiz oranlarından faydalanarak daha fazla fayda elde etmek isteyeceklerdir. Daha düşük faiz oranlarından kullanılacak olan yapılandırma kredileri, daha öncesinden daha yüksek faiz oranlarından kullanılan kredinin kapatılmasını sağlayacak ve bireyler bu işlemlerden daha fazla fayda sağlayacaklardır. Peki kredi yapılandırma nedir, yapılandırma işlemi nasıl gerçekleşir.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Bu nedenlerle, bireylerin ödeyemedikleri kredi borçlarının geri ödeme koşullarını değiştirebilecek oldukları kredi yapılandırma işlemleri, genellikle bir önce kredi kullandıkları banka dışında, farklı bir banka tarafından sunulmaktadır. Kullanılan yapılandırma kredileri, bireylerin eski kredi borçlarının kapatılmasında kullanılır. Kredi yapılandırma işlemlerinden sonra elde edilen yeni kredi, bireylerin hesabına aktarılmaz ya da bireylere nakit olarak teslim edilmez, direkt olarak eski borcun bulunduğu bankaya iletilerek bireylerin eski borçlarının kapatılmasında kullanılır.

Kredi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi yapılandırma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Belirli durumlar üzerinden açıklamak gerekirse, daha düşük faiz oranlarından faydalanmak ya da gerçekten kredi borcunu ödeyemediğinden dolayı yapılandırma işlemlerine başvuruda bulunan bireyleri incelemek en iyi seçenek olacaktır.

Daha düşük faiz oranlarından faydalanarak daha avantajlı bir kredi elde etme niyetinde olan bireylerin dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında eski kredinin erken kapatılması sırasında ödenecek erken kapatma cezası, kullanılacak olan yeni yapılandırma kredisinin açılması sırasında oluşacak olan yeni kredi masrafları gibi masraflar gelmektedir. Bu masraflara ilaveten, kullanılacak olan yapılandırma kredisinin faiz oranları da göz önünde bulundurulmalıdır. Eski borcun faiz oranından çok daha yüksek oranlarda faiz oranlarından kredi yapılandırma işlemine gidilirse çok daha fazla tutarlarda borçlar karşı karşıya kalınabilir.
Kredi yapılandırma işlemi ile kullanılacak olan yeni kredinin vadelerinin de dengeli bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Vadelerin hem borç tutarı ve faiz oranına göre işlevsel hem de bireylerin düzenli gelirlerini zorlamayacak bir aralıkta tutulması en iyisi olacaktır. Çok düşük vade tutarlarından kredi kullanılması halinde, toplamda ödenecek olan faiz borcu da artış gösterecektir ve bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir.

Kredi yapılandırma işlemlerinden önce bireyler ya da işletmeler, bankaların teklif etmekte olduğu faiz oranlarını ve diğer şartları ince ayrıntısına kadar incelemeli ve kendilerine en uygun fırsatı değerlendirmelidirler.

Kaynak: https://www.kredisefi.com

 

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler