Advert

Paslanmaz Boru Hangi Alanlarda Kullanılır?

Paslanmaz borular, yapılışında kullanılan malzemelerden dolayı çok sağlam ve birçok ağır şarta dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de birçok alanda tercih edilmektedir. Bunlardan bazıları;

  • İnşaat sektörü ve tesisat alanı.
  • Kimyasal ürünlerin ve maddelerin aktarımında.
  • Gemicilik ve benzeri sanayi alanları.
  • Ağır sanayi olarak geçen çeşitli maddeler ile karışımlar yapılan üretim tesislerinde.

Paslanmaz boru teknolojisi yukarıda sayılan alanlar haricinde daha birçok alanda aktif olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Özellikle boruların bakım masraflarından kaçınmak isteyenler için mantıklı bir seçim olacaktır.

Paslanmaz Dikişsiz (Çekme) Borular Hakkında

Dikişsiz (çekme) paslanmaz borular, ısıtılmış (fırınlanmış) kütüğün çeşitli işlemlerden geçmesi ile üretilir. Yüksek haddeleme hızı ve basıncında konfigürasyon, kütüğün merkezinde basınç oluşturur ve sivri uçlu bir çubukla delerek boru kovanını yaratır. Bu kovan, sonra bir mandrelle veya uzun bir çubukla çoklu bir hadde tezgahında uzatılır, istenen et kalınlığı ve çap aralığına ulaşmak için boru içine yerleştirilir. Bu aşama boruların kusursuz olması için dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Mikroyapıdaki homojenlikleri sayesinde dikişsiz boruların dayanıklılığı, sac kıvırarak ve kaynak yapılarak üretilen dikişli borulara göre daha yüksektir fakat üretim maliyetleri daha yüksektir. Ancak dikişli borulara kıyasla daha sağlam ve güvenilir bir yapıya sahiptir.

Günlük yaşamda gözle görülecek alanlarda olmasa da birçok makinenin iç yapısında ve çeşitli sektörlerdeki fabrikalarda aktif olarak kullanılmaktadır. Bu borular üretimin ardından çeşitli gerilim alma ve yumuşatma işlemlerinden geçirilir. Bu sayede dikişsiz borular her türlü mekanik arızalarda ve çeşitli baskılar altında aynı şekilde çalışmaya devam edebilmektedir. İşlenme açısından da dikişli borulara göre daha büyük rahatlıklar içermektedir. Bu tür borular yat ve tekne gibi deniz üstünde kullanılan araçlarda yaygın olarak bulunur. Bundaki en önemli faktörlerden birisi, boruların basınca karşı dayanıklı olmasıdır.

Paslanmaz Dikişli Borular

Dikişli borular, kesilen çelik parçaların soğuk şekil verme yöntemi ile kaynak yapılarak üretilmektedir. Bazı alanlarda kaynaklı boru ismiyle de bilinmektedir. Dikişli boruların birçok kullanım alanı bulunmaktadır ve bu yüzden değişik standartlara göre üretilebilir. Bunlar;

  • Hijyenik Dikişli Borular: Paslanmaz hijyenik borular, isminden de anlaşılacağı gibi daha çok hijyene önem verilen ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmaktadır. Bunların arasında en çok kullanılan alanlar mutfaklar ve çeşitli gıda ve sağlık alanlarıdır. Bu sektörlerde daha çok hijyenik ortama ihtiyaç olmasından dolayı borular daha sağlıklı ve hijyenik olarak üretilmekte. Kaynaklı borular olarak da bilinir ve dekoratif amaçlarla da rahatça kullanabilirsiniz.
  • Endüstriyel Dikişli Borular: Endüstriyel borular daha çok göze görünmeyen ancak daha sağlam olması beklenen alanlarda tercih edilen borulardır. Yüksek basınç ve çeşitli etkilere dayanacak yapıdadırlar. Bu yüzden de ağır sanayi gibi boruları zorlayacak alanlarda rahatça kullanılabilir.

Neden Paslanmaz Borular Tercih Etmeliyiz?

Paslanmaz boruların kullanım yelpazesi oldukça geniş ve yaygındır, eğer siz de evinizde veya farklı yerlerde borular için sürekli bakım ve onarım ücretleri ödemek istemiyorsanız paslanmaz boruları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Çünkü paslanmaz borular, standart borulara oranla daha dayanıklı ve çeşitli kullanım alanı seçeneği sunduğu için birçok profesyonel kurum veya kuruluşlar tarafından sıkça tercih edilir. Kullanım alanınızı belirttiğiniz taktirde dilerseniz dekoratif amaçlı üretilmiş, daha parlak ve zarif duruşu olan dikişli borulardan satın alabilir ve uzun bir süre boruları kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Bu sayede birçok maliyet yükünden tasarruf etmiş olursunuz. Eğer daha çok sanayi yönü ağır basan ve boruların ağır şartlar altında kalması gereken bir sektörde iseniz dikişsiz paslanmaz borulardan alarak uzun süreler boyunca bu boruları kullanabilirsiniz.

Boruları incelemek için: https://www.karacapaslanmaz.com/paslanmaz-boru

 

 

 

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

İgili Makaleler